Poklady Persie

Teherán - Irán
Doprava: 
Letecká
Strava: 
Polopenze
Možnosti obsazení: 

Délka zájezdu

Strava

Počet osob a jejich věk

Doprava

Odjezd nejdříve

Řadit podle

Odletové místo

Návrat nejpozději

 
Pouze last minute
Termín
Délka
Doprava
Strava
Dospělý
Dítě

17.09.2020 - 25.09.2020
8 dnů
  Letecká
  Polopenze
51 990 Kč
 
SLEVA
dvoulůžkový pokoj se soc. zař.
Konečná cena pro 2 osoby:
103 980 Kč

17.09.2020 - 25.09.2020
8 dnů
  Letecká
  Polopenze
57 190 Kč
 
SLEVA
jednolůžkový pokoj se soc. zař.
Konečná cena pro 2 osoby:
114 380 Kč

Průvodce:
Ing. Milena Vančurová

Odjezd:
Odlet z Prahy nebo Vídně 17.09.2020

Doprava:
Letecká

1.den:
17.09. PRAHA nebo VÍDEŇ - TEHERÁN
Odlet z Vídně nebo Prahy do Teheránu , přílet ve večerních hodinách. Na letišti setkání s místním průvodcem, transfer do hotelu. Nocleh č. 1.

2.den:
18.09. TEHERÁN
Po snídani se vydáme na návštěvu přepychového paláce Golestán (UNESCO, který byl postavený během panování dynastie Qajar. Tento nádherný obezděný komplex leží v upravené zahradě s bazény. Mnoho z stavebních a uměleckýchprvků, které dnes můžete obdivovat, se datuje do 19. století, kdy místní architekti a řemeslníci z Qajari hledali integraci tradičního perského stylu s prvky západní a ruské kultury. Budovy paláce patří mezi nejstarší v Teheránu a jsou stále považovány za vrcholn stavebního umění z období Qajar. Teheránský Bazar, který navštívíme, se nachází jen pár kroků od Golestánského paláce. Kolem Bazaru dojdeme k Timche Akbarian, která je nejstarší bankou Iránu. Pochází z období dynastie Qajar (je stará téměř 260 let), zde se směňovaly peněze. Později se z ní stala první banka Íránu. Nocleh č. 2.

3.den:
19.09. TEHERÁN – KÁŠÁN – ISFAHÁN (5 H, 460 KM)
Po snídani odjezd na jih do Kášánu, původně města proslulého svým textilem a keramikou, nyní zejména krásnou zahradou Fin (UNESCO – relaxační impozantní perská zahrada s vodními kanály, které procházejí centrálním pavilonem) a rozsáhlým bazarem a hamamem. Návštěva tradičního domu Boroujerdi a Bazaru, rozsáhlého komplexu plného hamamů a mešit; jeden hamam byl přebudován na tradiční čajovnu, kde si odpočineme. Poté pokračování do Isfahánu. Jako hlavní město Safavidské říše ze 17. století byl Isfahán jedním z největších světových měst – srdcem rozsáhlé Perské Říše, která se táhla od řeky Eufrat v dnešním Iráku k řece Oxus v Afghánistánu. Jeho velkolepost inspirovala přísloví: Isfahán nesf e jahan (Isfahán je polovina světa). Nocleh č. 3.

4.den:
20.09. ISFAHAN
Po snídani se vydáme na prohlídku Isfahánu (UNESCO). Mešita Masjed-e Jamé je další mistrovské dílo iránské architektury, pokrývající téměř 5 akrů v srdci tohoto historického města. Jedná se o jednu z nejstarších kongregačních mešit v zemi a její stavba a výzdoba za posledních dvanáct století ilustruje řadu důležitých období islámské architektury. Náměstí Imam ze 17. století je jedním z největších veřejných prostor na světě se šáhovou mešitu ze 17. století, uctívanou jako mistrovské dílo islámské architektury. Navštívíte mešitu Šejka Lotfolláha, známou také jako dámská mešita, protože byla postavena pro harém šáha. V paláci Ali Qapu budeme ohromeni jeho krásnými místnostmi a balkony. Poté nás čeká bazar Qeisarieh se stovkami místních prodejců, kteří se specializují na tradiční umění a řemesla. Je to skvělé místo pro nakupování keramiky, smaltu, šperků a jemně vykládaných deskových her. Dalším cílem je Chehel Sotun Palace , který nechal postavit v zalesněném parku šáh Abbas II pro zábavu a dvorské recepce. Zrcadlová síň je obzvlášť úchvatná! Nocleh č. 4.

5.den:
21.09. ISFAHAN – NAEIN – JAZD (4 H, 315 KM)
Ráno navštívíme most Khaju ze 14. století, který stojí na řece Zayandeh a je nejstarším mostem v Iránu. Tato dvoupatrová stavba patří k nejnavštěvovanějším místům nejen turisty, ale zejména místními obyvateli. Po jeho prohlídce opustíme Isfahán. Další zastávkou na cestě do Jazdu bude Naein, který nás zavede zpět do 8. století. Navštívíme starou mešitu Jame a po její prohlídce přejedeme do vesnice Meybod. Leží na staré obchodní cestě a nabízí mnoho významných staveb, včetně karavansaraje, postavené v safavidském stylu. Poté dojezd do Jazdu, jednoho z nejstarších měst, které je obydleno do dnešních dnů. Jeho silueta je přerušovaná minarety a důmyslně navrženými větrnými věžemi, které zachycují pouštní větřík a ochlazují domácnosti v horkých letních měsících. Nocleh č. 5.

6.den:
22.09. JAZD
Jazd je nejen jedním z nejstarších měst Iránu, ale také centrem iránské zoroastrijské komunity. Dnešní den se budeme věnovat jeho poznávání. Navštívíme Věže ticha, Chrám ohně s plamenem hořícím posledních 1500 let, náměstí emíra Čachmaka, kde se nachází třípatrový bazar, mešita s nejvyššími minarety v zemi, karavanseraj a řada dalších historických budov. Všechny tyto památky patří ke skvostům tohoto zapomenutého města v poušti. Čeká nás i návštěva staré části města a zahrad Dowlat Abad, které stojí kolem třpytivé vodní hladiny dlouhého kanálu, na jehož konci stojí hexagonální pavilon s nádhernými vitrážemi a větrnou věží. V zahradě najdeme nejen krásné cypřiše, ale i sady ovocných stromů a jiných rostlin a květin. Nocleh č. 6.

7.den:
23.09. JAZD – PERSEPOLIS – ŠIRAZ (5H 20MIN - 450 KM)
Dnes máme před sebou celý den jízdy do Šírázu. Po cestě uděláme zastávku v Pasargadae (UNESCO), někdejšího hlavního města Achaemenidské říše, kde se nachází hrobka Kýrose Velikého. Odsud přejedeme pár kilometrů do Naqsh-e-Rustam, nekropole, kde je pohřben Dárius Veliký a jeho následníci. Poté nás čeká návštěva legendárního města Persepolis, bývalého hlavního města Dariuse Velikého, vůdce perské achaemenidské říše, které bylo založeno v roce 512 př.n.l. Darius postavil terasu, Apadana (skvělou posluchárnu), Tachaně (palác) a Monumentální schody. Jeho syn, Xerxes, přidal Harém a Halu 100 sloupů. Celý soubor palácových budov byl zničen v r. 330 př.n.l. Alexandrem Velikým. Příjezd do Šírázu. Nocleh č. 7.

8.den:
24.09. ŠIRAZ – TEHERÁN
Po snídani se vydáme objevovat toto nádherné město. Navštívíme mešitu Nasir-al-Mulk (Růžová mešita), jen pár kroků od Bazaru Vakil. Byla postavena na rozkaz Mirza Hassana Ali Nasir al Mulka (jeden z lordů z dynastie Qajar). Její interiér odhaluje nádherné mistrovské dílo designu s úžasnými barvami. Mešita ožívá s východem slunce a barvy tančí po celý den jako vířící Dervišové. Podíváme se do krásné pomeranči vonící zahrady Narenjestan, postavené během vlády dynastie Qajar, poté navštívíme pevnost Karim Khan, postavenou dynastií Zand. Budeme mít čas na nakupování na rušném bazaru Vakil, kde se nachází stovky obchodů, nádherná nádvoří, a dokonce i starobylá karavansaraj. Prohlídku Šírázu ukončíme návštěvou hrobek Sa'adii a Háfize, dvou nejznámějších básníků perské poezie. Večer odlet do Teheránu. Nocleh č. 8.

9.den:
25.09. TEHERÁN - VÍDEŇ nebo PRAHA
Odjezd na letiště a odlet. Přílet do Vídně nebo Prahy.

Poznámka:

Cena za osobu ve 2-lůžkovém pokoji:    51.990,- Kč

Sleva first moment do 30.11.2019                            2.000,- Kč
Sleva first moment do 31.01.2020                            1.000,- Kč

Cena zahrnuje:
- 8x ubytování ve dvoulůžkových pokojích v 3 star hotelu s polopenzí
- Let Praha nebo Vídeň – Teherán – Praha nebo Vídeň včetně všech tax a poplatků
- Domácí přelety včetně tax a poplatků
- Všechny transfery a celý program včetně vstupů do objektů
- Průvodce CK NOVA a místní průvodce po celou dobu pobytu

Příplatky:
- Příplatek za jednolůžkový pokoj 5.200,- Kč
- Vízum do Iránu včetně poplatku za jeho vyřízení cca 85 USD
- Tipy pro místní průvodce a řidiče ve výši 50 USD
- Nápoje u jídla
- Osobní výdaje
- Komplexní cestovní pojištění včetně storna zájezdu – DOPORUČUJEME!

Popis
Irán – přátelská a pohostinná země, která má rozhodně co nabídnout. Je to země s obdivuhodnou historií a kulturou, na niž jsou Iránci právem hrdi. Hornatá, drsná, vyprahlá ale velmi pohostinná země, kterou se určitě nemusíte bát navštívit. Je to multikulturní země s mnoha etnickými skupinami, rozkládající se na historickém území, pro nás známém jako Persie. Určitě vás nezklame.

Dalsi destinace